Son Haberlerimiz

En Son Haberler

Gölyazı-Bursa

Bursa bölgesinin en eski yerleşim yerleri arasındaki Gölyazı Uluabat gölü üzerinde yer almaktadır. Dar ve küçük bir iskele ile Nilüfer’e bağlanan köy kışın bir ada görünümü alır. Aşağıdaki resimden Gölyazı köyünü geniş kadrajda görebilirsiniz. Bu küçücük ada adeta bir cenneti andırıyor.

Gölyazı geçmişte bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bunlar sırasıyla Bizans, Osmanlı Devleti ve son yerlileri Rumlar’dır. Her uygarlık kendinden bir parça bırakmış bu köyü bu kadar değerli bir hale gatirmiştir. Osmanlı döneminden kalan bir adet cami, Rumlardan kalan kilise bu kültür miraslarının en büyük kanıtlarıdır.

Gölyazı köyü eski bir Rum balıkçı köyü imiş. Bu köyde daha önceleri Rumlar yaşıyormuş. Ve bu Rumların geçim kaynağı balıkçılık imiş. Daha sonraları Kurtuluş Savaşı yıllarında nüfus mübadelesi ile Rumlar bu köyden göç etmiş. Daha sonra Türkler bu köye yerleşmiş. Bu yerli halkın tek geçim kaynağı ise balıkçılıktır. Köye girdiğinizde nereye bakarsanız bakın her yerde balık ağları, balıkçı tekneleri, deniz ürünleri ve teknelere denk gelirsiniz. Bu köyde neredeyse herkes balıkçılık yapmakta, hatta kadınların sokakta ağlarla uğraştığını görür iseniz sakın şaşırmayın. Bu balıkçı köyünü gezerken daha önce İtalya’nın Sicilya adasında bulunmuş arkadaşlar burayı Cefalu kasabasına benzeteceklerine eminim. Yerli halkı ile muhabbet kurmaya çalışırken öğreniyoruz ki balıkçılık bir nevi burada baba mesleği imiş. Bu köyde herkesin balıkçı doğduğuna dair bir inanç varmış.

Balıkçı tekneleri ile dilerseniz Uluabat gölü üzerinde tekne turu yapabilirisiniz. Kıyı kenarında yürüdüğünüzde kıyıya yanaşmış bir çok balıkçı teknesine denk gelirisiniz. Sal dediğimiz bu teknelerle Uluabat Gölü üzerinde gezi yapmak gerçekten deniz severler için paha biçilmez bir seyir zevkidir.

Şehrin mimarisine baktığımızda çok şirin tek katlı veya iki katlı, eski taş ve tuğlalardan inşa edilmiş. Sokak kenarlarında ekilmiş nar ağaçları, evlerin çatılarına yuva yapmış leylekler adeta buraya gelen ziyaretçilerine seyir zevki yaşatıyor. Buradaki köy manzarası adeta 1950’li yıllara ait. Ayrıca mimari açıdan bir çok tarihi yapıt burada bulunmaktadır. Burayı ziyaret eden ziyaretçiler Roma döneminden kalma su kemerini ve Roma mezarlığını görebilir. Ayrıca Aziz Panteleimon Kilisesi(Rumlar burada yaşarken kilise olarak kullanılıyormuş) değiştirilerek kültür merkezi haline getirilmiştir. Buraya gelen turistler bir çok antik kalıntıları görebilir.

Yorumlar - 3

Avatar

DEV2 CTH

\” Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem. Nulla consequat massa quis enim. Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu. In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo. Nullam dictum felis eu pede mollis pretium. \”

Ağustos 17, 2018 5:33 am Cevapla
Avatar

DEV2 CTH

\” In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo. Nullam dictum felis eu pede mollis pretium. \”

Ağustos 17, 2018 5:33 am Cevapla
Avatar

DEV2 CTH

\” Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo. Nullam dictum felis eu pede mollis pretium. \”

Ağustos 17, 2018 5:33 am Cevapla

Yorum Ekle

E-postanız bizimle güvende.

Sıfırla Şifreni