Son Haberlerimiz

En Son Haberler

Çanakkale Hakkında

Çanakkale ili, Türkiye Cumhuriyetinin kuzeybatısında, topraklarının büyük bölümü Marmara Bölgesi sınırları içinde kalan, 25° 40′ – 27° 30′ doğu boylamları ve 39° 27′ – 40° 45′ kuzey enlemleri arasında 9.887 km²’lik bir alan kaplayan, Asya (Anadolu) ve Avrupa (Trakya) kıtalarında toprakları bulunan, kendi adını taşıyan boğaz ile ikiye bölünmüş Trakya’da İstanbul’dan sonraki en büyük ildir.

Anadolu’nun en batı noktası olan Baba Burnu ile Türkiye’nin en batı noktası Gökçeada’daki İncirburnu il sınırları içindedir. Ege Denizi’nde Türkiye’ye ait en büyük adalar, Bozcaada ve Gökçeada, Çanakkale iline bağlıdır.

Eski çağlarda Hellespontos ve Dardanel olarak anılan Çanakkale M.Ö. 3000 yılından beri yerleşim alanı niteliğini korumuştur. Erken Bronz Dönemi’nden bu yana önemli bir yerleşim merkezi olan Çanakkale; Çanakkale Boğazı sayesinde Anadolu ile Avrupa ve Akdeniz ile Karadeniz arasındaki bağlantıyı sağlayan iki geçit bölgesinden biridir. Bu özelliği nedeniyle oldukça zengin bir tarihi vardır.Yörede yaşayan topluluklara ekonomik ve askeri üstünlük sağlamış, onlar da uygarlık alanında çağdaşlarını geçmişlerdir. Ancak bu durum, yöreyi çeşitli göç ve istila hareketlerinin hedefi yapmıştır. Değişik tarihlerde yerleşmek yada yağmalamak amacıyla bölgeye gelenler olmuş, her iki durumda belirli kültür alışverişini yoğunlaştırmıştır.

Bu kültürel yoğrulma, yüzyıllar boyu kesintilerle sürmüş, bunun sonucu oldukça renkli bir kültür mozayiği ortaya çıkmıştır. Boğazın en dar yerinde Fatih Sultan Mehmet döneminde Rumeli yakasında Sestos dolaylarında Kilitbahir, Anadolu yakasında Abydos dolaylarında Sultaniye (Kale-i Sultaniye) yada Çanak Kalesi adı ile anılan kaleler yapılmıştır. Bugünkü Çanakkale İli’nin adı Anadolu yakasındaki Çanak Kalesinden gelmektedir.

Asya ve Avrupa’nın Ege denizi ile birbirinden ayrıldığı benzersiz coğrafya, binlerce yıllık tarihi zenginliği barındırarak efsanelere ve mitolojik hikayelere ev sahipliği yapmıştır.

Yaz mevsiminde özellikle deniz turizminin aktif olduğu ilde, yat turizmi de koylar sayesinde oldukça gelişmiştir. Çanakkale koylarının güzellikleri dünyaca ünlenmiş olup, binlerce yerli ve yabancı yelkencinin uğrak noktası olmuştur.

Tüm Bu Güzelliklere Rağmen bölge olması gerekenden oldukça az turist çekmektedir.  İl merkezinin çevresinde bulunan yerlerin hemen hemen heryeri sit alanı ilân edilmiştir.

Çanakkale Konaklama İmkanları;

Konaklama için birçok alternatif bulunan ilde butik oteller oldukça revaçtadır. Civar bölgelerde konaklamak isteyenler ise Ayvacık, Ezine, Lapseki ve Biga ilçelerini tercih edilebilir.

Gezilecek Yerler;

Çanakkale ilçesinde tarihi olarak gezip, görülecek çok fazla yer vardır. Bunların başında ünlü Truva efsanesinin geçtiği Truva ve Assos Antik Kenti gelmektedir.  Ancak ilde gezilecek tarihi yerler antik kentlerle sınırlı değildir. Özellikle Türkiye’nin yakın geçmişinde yaşanmış Çanakkale Savaşı’nın geçtiği Conkbayırı, Arıburnu ve Çanakkale Şehitleri Anıtı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Ne Yapılır?

Çanakkale koyları kıyıları genelde kumlu ya da kum çakıl karışımıdır. Bozcaada’daki Ayazma plajı ildeki plajların en ünlüsüdür. İl keşfedilmemiş pek çok koya sahiptir, denizin ve güneşin tadını çıkartabileceğiniz, kafa dinleyip kalabalıklardan uzaklaşarak sakin bir tatil geçirebilirsiniz. Çanakkale ziyaretiniz sırasında düzenlenen günlük turlara katılarak, eşsiz güzellikteki Bozcaada ve Gökçeada’yı gezebilirsiniz.

Ne Yenilir?

Sağlıklı beslenmeye özen gösterenler için mutlaka denenmesi gereken yöresel yemekleri vardır. Özellikle sabahları lezzetli ve sağlıklı başlangıç yapmak isteyenler için ovmaç ve iskorpit çorbalarını denemenizi tavsiye ederiz. Çanakkale koylarında deniz ürünleri yemeden dönmek istemeyenler ise midye, papaz yahni, midye dolma ve tuzlu sardalye yemeklerini tercih etmelidirler.

Etiketler

Yorum Ekle

E-postanız bizimle güvende.

Sıfırla Şifreni