Bul

Yer işaretiniz yok.

Son Haberlerimiz

Praesent nec leo venenatis elit semper aliquet id ac enim.

Sümela Manastırı (Meryem Ana)

Trabzon ili, Maçka ilçesi, Altındere köyü sınırları içerisinde yer alan Panagia (Meryem Ana) deresnin batı yamaçlarında Mela tepesi üzerinde konumlanmış bir Rum manastır ve kilise kompleksi olup, tam adı Panagia Sumela veya Theotokos Sumeladır. Denizden yüksekliği 1250 metredir.

Manastıra ulaşım, Trabzon merkezden otomobille 45 dakika olup, manastıra orman içinden patika bir yolla ulaşılır. Kuruluşu, M.S 4’üncü yüzyıla tekabül etmektedir. Daha sonra Komnenoslar Dönemi’nde onarımı yapılmış ve genişletilmiştir. Bugünkü halini ise III. Alexios zamanında almıştır.

Manastır, kilisenin bulunduğu bir bir mağara, kutsal bir çeşme, talebe odaları, servis bölümleri ve bir konuk odasından oluşmaktadır. 19’uncu yüzyılda ek bölümlerin inşa edilmesiyle genişletilmiştir.

Manastırın ana ünitesini meydana getiren kaya kilisesinin dış duvarları fresklerle donatılmış olup, işlenen başlıca konular; İncil’den alınmış sahneler, Hz. İse ve Meryem Ana’nın hayatı ile ilgili tasvirlerdir. Trabzon’daki dinsel yapıtlar arasında en çok ziyaret edilen mekandır.

Yorum Ekle

E-postanız bizimle güvende.

Sıfırla Şifreni